idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Zawał serca

Najczęściej występującym problemem z sercem, który rodzi bardzo poważne zagrożenie życie chorego, jest zawał. W Polsce właśnie zawały są obok udarów najczęstszą przyczyną śmierci o podłożu sercowo-naczyniowym. Problem zawałowców polega na tym, że nie zawsze mają oni świadomość występowania problemu, więc często zawał jest dolegliwością niespodziewaną. Tymczasem odpowiednia profilaktyka i badania kontrolne pozwoliłyby na jednoznacznie stwierdzenie, czy dana osoba jest zagrożona zawałem czy też nie. Ryzyko wystąpienia zawału nie pojawia się ot tak.

Zawsze jest on rezultatem rozciągniętego w czasie procesu, w ramach którego serce pacjenta stopniowo staje się podatne na tę bardzo niebezpieczną przypadłość. Z reguły przyczyną zawału jest postępująca choroba miażdżycowa, ale powody mogą być też inne. Czasami regularna ekspozycja na silny stres związany z życiem zawodowym i rodzinnym również przyczynia się do wystąpienia zawału. Na ten moment wedle statystyk z powodu chorób sercowo-naczyniowych umiera dwa razy więcej ludzi niż z powodu raka. Istnieją konkretne okoliczności, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia zawału u pacjentów.

Są one przez lekarzy określane mianem czynników ryzyka. Statystycznie częściej na zawały cierpią mężczyźni niż kobiety. Krytyczny wiek w przypadku panów to 32-50 lat, a kobiet 45-70 lat. Nadciśnienie tętnicze sprawia, że pacjent jest znacznie bardziej narażony na zawał. Nie pomoże również palenie tytoniu, cukrzyca czy marskość wątroby.

Osoby zmagające się z tymi przypadłościami powinny zwrócić szczególną uwagę na stan swojego serca.