idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Wstrzemięźliwość: sto procent skuteczności

Żaden z mechanicznych czy chemicznych środków antykoncepcji nie daje nam całkowitej pewności, że nie dojdzie do zapłodnienia. Gwarancji nie mamy również w przypadku stosowania naturalnych metod planowania rodziny. Nowoczesne techniki pozwalają na zminimalizowanie ryzyka, ale to wciąż istnieje, zwykle na poziomie od połowy do kilku procent. Tak naprawdę jedyną metodą na to, by nie doszło do zapłodnienia jest wstrzemięźliwość seksualna.

Choć w pierwszej chwili brzmi to mało poważnie, to właśnie brak współżycia może okazać się najlepszym sposobem na planowanie rodziny – jeśli tylko jesteś w stanie wytrzymać przez wybrany odcinek czasu bez seksu. Jakie są zalety wstrzemięźliwości? Poza gwarancją braku zapłodnienia, można wskazać również to, że unikamy powikłań związanych z różnymi technikami antykoncepcji. Pigułki, wkładki czy iniekcje czasem powodują deregulację długości cyklu, wpływają na obfitość krwawienia lub podnoszą ryzyko zachorowania na specyficzne przypadłości. Wstrzemięźliwość nie doprowadzi do niekorzystnych zmian w organizmie.

Choć warto pamiętać, że w przypadku mężczyzn, zbyt rzadkie współżycie zwiększa ryzyko wystąpienia raka prostaty. Z tego ostatniego powodu, jak i ze względów czysto rekreacyjnych, możemy podejść do wstrzemięźliwości seksualnej w mniej restrykcyjny sposób. Unikać współżycia możemy np. w czasie dni płodnych oraz kilka dni przed i po nich.

Możemy też na jakiś czas przestawić się na alternatywne uciechy erotyczne, nie obejmujące tradycyjnej penetracji.