idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Szkodliwe nadciśnienie tętnicze

Bardzo niekorzystny wpływ na serce ma zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Na szczęście możemy z tą przypadłością skutecznie walczyć, jeśli tylko jesteśmy gotowi na niewielkie zmiany w swoim życiu. Od czego powinniśmy zacząć? Jakie czynniki wpływają na podniesienie ciśnienia tętniczego? Nadciśnienie tętnicze nie jest ściśle związane z jednym czynnikiem, przyczyn może być przynajmniej kilka. Do szczególnie ważnych należy otyłość.

Coraz więcej dorosłych i – niestety – dzieci ma problemy ze zbyt dużą wagą. Rolę odgrywają tu niewłaściwe nawyki żywieniowe oraz brak ruchu. Jedzenie żywności wysoko przetworzonej, częste wizyty w fast-foodach i niezwracanie uwagi na ilość spożywanego cukru to prosta droga do nadwagi. A w konsekwencji również nadciśnienia tętniczego i problemów z sercem.

Poza zbędnymi kilogramami, na wzrost ciśnienia tętniczego wpływ ma również sól, która bywa nazywana „cichym zabójcą” lub „białą śmiercią”. W tych obrazowych metaforach jest niestety wiele prawdy. Zbyt duża ilość soli zwiększa objętość krwi, a to oznacz również podniesienie tzw. oporu obwodowego w naczyniach krwionośnych.

Co za tym idzie, również ciśnienie staje się wyższe. Warto dodać, że „szczere” solenie potraw to tylko część problemu. Większość przyjmowanej przez nas soli jest zawarta w produktach przetworzonych. Dlatego od czasu do czasu opłaca się spojrzeć na skład kupowanych towarów.

Nowe normy prawne w Polsce mają zresztą zmusić producentów do podawania ilości soli w sprzedawanych produktach spożywczych.

http://www.i-kar.pl/oferta/badania/analiza-skladu-ciala/ www.basztarzemien.pl