idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Późne macierzyństwo – złożony problem

Jeśli spojrzelibyśmy na macierzyństwo z czysto biologicznego punktu widzenia, to oczywiście najlepiej byłoby zajść w ciążę około dwudziestego roku życia. W dzisiejszych polskich realiach takie sytuacje zdarzają się jednak stosunkowo rzadko. Czemu? Z pewnością, sporą rolę ogrywa tutaj ekonomia.

Odpowiedzialny człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że pojawienie się na świecie dziecka zawsze znacznie zwiększa wydatki rodziców. Może zabrzmi to brutalnie, ale zdaje się, że wielu młodych ludzi w Polsce po prostu nie stać na dziecko. Współcześnie, kariery zawodowe zaczyna się dość późno, no bo znaczny procent młodzieży wybiera się na studia.

Ponadto, trzeba pamiętać o wysokiej stopie bezrobocia oraz niestabilności zatrudnienia, na którą znaczący wpływ mają tak zwane umowy śmieciowe. Bez wątpienia, pewne znaczenie ma tutaj również postępująca emancypacja kobiet, które coraz częściej przedkładają życie zawodowe nad życie rodzinne. Panie chcą się także uczyć, a macierzyństwo i studia trudno jest połączyć.

Zdaje się, że również postępy w dziedzinie farmakologii oraz medycyny nie są tutaj bez znaczenia. W dzisiejszych czasach późna ciąża jest zdecydowanie łatwiejsza do prowadzenia niż dawniej, w aptekach znaleźć można bardzo skuteczne środki antykoncepcyjne, które ułatwiają planowanie macierzyństwa i zmniejszają ryzyko wystąpienia nieplanowanej ciąży. Jak widać, problem późniejszego zachodzenia Polek w ciążę jest dość złożony.

Miejmy jednak nadzieję, że w dłuższej perspektywie czasowej nie będzie on powodował negatywnych konsekwencji.