idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Planowanie rodziny wczoraj i dziś

W dzisiejszych czasach kobiety decydują się na zajście w ciążę średnio dużo później, niż miało to miejsce kilka dekad temu. Na szczęście, współczesny poziom medyny im na to pozwala. Współcześnie planowanie ciąży jest dużo łatwiejsze niż dawniej.

Wynika to z faktu, że powszechnie dostępne są różnego rodzaju środki antykoncepcyjne. Stale pracuje się nad tym, żeby były one jeszcze skuteczniejsze i coraz mniej inwazyjne dla organizmu kobiety. Coraz popularniejsza jest również męska antykoncepcja w różnych formach.

Rozpowszechnienie się tego typu środków przyczyniło się niewątpliwie do tego, że coraz mniej ciąż jest nieplanowanych. W średniowieczu nie było niczym dziwnym, że w ciążę zachodziły czternastoletnie dziewczynki. Wówczas ich organizmy szybciej dojrzewały, a statystycznie ludzie żyli zdecydowanie krócej, co zmuszało kobiety to szybszego zakładania rodzin.

W dzisiejszych czasach średnia długość życia stale się wydłuża, dzięki czemu można dzieci mieć nieco później, nie obawiając się przy tym, że zdąży się je wychować. Znacznie rozwinęła się również ginekologia, a także ogólna diagnostyka. Dzięki temu kobiety mogą się dokładniej badać, a lekarze na tej podstawie mogą ustalić ewentualny poziom ryzyka związanego z zajściem w ciążę.

www.annamedicalcenter.pl

Co prawda, z planowaniem ciąży nie można zwlekać w nieskończoność, jednak w coraz to starszym wieku można się na nią decydować, nie podejmując przy tym zbędnego ryzyka. Ciekawe, jak będzie to wszystko wyglądało w przyszłości.