idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Nurkowanie w górach

Na pierwszy rzut oka wchodzenie na górskie szczyty i nurkowanie to dwie przeciwności. Tymczasem obie te formy rekreacji można bardzo skutecznie połączyć. W końcu w górach nie brakuje również pięknych zbiorników wodnych. Niestety polscy płetwonurkowie nie mają dużego pola do popisu we własnym kraju.

Potencjalne miejsca do nurkowania w górach stanowią element parku narodowego. Na szczęście ciekawe miejsca czekają poza granicami kraju. Tak czy inaczej należy pamiętać o pewnej granicy wysokości. Raczej nie powinniśmy wybierać zbiorników umieszczonych powyżej 2500m.

n.p.m. Jak na razie brak jest wystarczającej wiedzy do bezpiecznego pływania w obszarach umieszczonych jeszcze wyżej.

Poza nastawieniem na podziwianie pięknych widoków, trzeba się jednak również nastawić na zupełnie nowe wyzwania. Nurkowanie w górach jest możliwe, ale wymaga nieco innego podejścia niż standardowe pływanie pod powierzchnią wody na niżej położonych terenach. Szczególnie ważną kwestią jest inne kształtowanie się zmian ciśnienia. Dlatego też nurkując w górach należy korzystać z innych tabel dekompresyjnych.

Poza tym, należy też uwzględnić kilka innych specyficznych uwarunkować związanych z górskim terenem. Na dużych wysokościach mogą nastąpić gwałtowne zmiany pogody, więc warto zawczasu pomyśleć o odpowiednim stroju na zmianę. Mimo że góry nie kojarzą się z ostrym słońcem, to właśnie tutaj łatwo o porażenie słoneczne. Z tego też powodu ciemne okulary są niezbędnym elementem wyposażenia.

Jeśli do nurkowania i górskiej wyprawy dołożymy również nurkowanie pod lodem, musimy się też przygotować na stosunkowo grubą pokrywę. Dlatego konieczne będzie zabranie na wyprawę solidnego sprzętu do wykonania przerębli.

korty tenisowe poznań