idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

NPR na problemy z płodnością

Planowanie rodziny zazwyczaj oznacza walkę z własną płodnością. Mimo że większość osób prędzej czy później ma zamiar starać się o dziecko i nikt nie chce być pozbawiony możliwości posiadania dzieci, to jednak właściwe funkcjonowanie własnych mechanizmów prokreacyjnych przez większość czasu stanowi kłopot. Przynajmniej wtedy, gdy każdą kolejną noc spędzamy z partnerem czy partnerką i liczymy na coś więcej niż przytulanie.

Jednak niektóre metody kontrolowania płodności mogą również pomóc nam w działaniu przeciwnym, to znaczy ułatwić zapłodnienie, gdy stwierdzimy, że to już „ten moment”. Takim sposobem jest przede wszystkim NPR, czyli naturalne planowanie rodziny. NPR bywa także nazywane katolicką albo naturalną antykoncepcją, co jest raczej skrótem myślowym niż trafną terminologią.

Na czym polega NPR? Przede wszystkim na dokładnym kontrolowaniu zmian zachodzących w kobiecym ciele. Temperatura ciała, konsystencja śluzu i długość cyklu to cenne informacje na temat płodności. Dokładne badanie tych parametrów i odrobina fachowej wiedzy sprawiają, że para może precyzyjnie wskazać dni płodne i w związku z tym podjąć decyzję o współżyciu lub wstrzemięźliwości w danym okresie.

Dzięki temu metodę tę łatwo wykorzystać dwukierunkowo. Jeśli nie chcemy jeszcze starać się o potomka, w trakcie dni płodnych – a właściwie kilka dni przed i po również – zaprzestaniemy seksualnych uciech. Jeśli natomiast uznaliśmy, że już najwyższy czas na to, by postarać się o dziecko, wskoczymy pod kołderkę w trakcie dni płodnych.

schodołaz używany