idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Nietypowe objawy chorób serca

Niektóre z objawów chorób serca i układu krążenia wydają się być oczywiste – bóle czy kłucie w klatce piersiowej to objawy, które zwykle bez zastanowienia wiążemy ze stanem naszego serca. Mimo to nierzadko zdarza się, że je ignorujemy. Istnieje też wiele innych objawów, którymi serce daje nam znać o osłabieniu swojej kondycji, które z pozoru wydają się być w ogóle nie związane z układem krążenia. Warto wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę.

Jednym z najbardziej nieprawdopodobnych objawów jest… przewlekły kaszel. Jeśli masz pewność, że nie jest on skutkiem alergii lub przeziębienia, może świadczyć o wrodzonej lub nabytej arytmii serca. Od dłuższego czasu zmagasz się z kaszlem, a lekarze nie znają jego przyczyny? Na wszelki wypadek przepadaj się pod kątem kardiologicznym. Osoby z chorym sercem często zmagają się też z zadyszką.

Wiele z nich ignoruje ten objaw, tłumacząc go słabą kondycją. Zadyszka może pojawiać się w niemal każdej sytuacji, na przykład gdy wchodzisz po schodach czy usiłujesz zdążyć na tramwaj. Czasami jednak okazuje się, że równie męczące okazują się proste prace domowe – zadyszkę może spowodować mycie okien czy podłogi. Taka sytuacja, powtarzająca się regularnie, może być sygnałem ostrzegawczym i znakiem, że warto spotkać się z kardiologiem.