idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Nieskuteczna antykoncepcja

Planowanie rodziny to zdecydowanie dobry pomysł, jeśli mamy na uwadze dobro mającego się narodzić dziecka. Nie każda rodzina jest gotowa na przyjęcie potomka, dlatego nie warto pozostawiać kwestii wyboru tego momentu ślepemu losowi. Zwłaszcza wobec mnogości dostępnych dziś metod zapobiegania zapłodnieniu. Niestety może się okazać, że pomimo naszych starań, jednak los zdecydował za nas i doszło do zapłodnienia. Jest to możliwe, gdyż jak do tej pory nie opracowano żadnej metody antykoncepcji, która byłaby w stu procentach skuteczna.

A co z popularnymi i powszechnie stosowanymi technikami? Szczególnie pewnym środkiem mogą się wydawać prezerwatywy. Niestety, w gumowym materiale znajdują się niewielkie pory. Zdarza się, że plemniki wydostają się przez nie do dróg rodnych kobiety. Dlatego „gumka” nie musi nawet pęknąć, by istniała niewielka szansa na zapłodnienie. Tabletki antykoncepcyjne też nie są doskonałe.

Zdarza się, że przestają działać w trakcie określonych chorób lub podczas przyjmowania niektórych leków. Nie każda kobieta zdaje sobie z tego sprawę. Natomiast naturalne metody jak i tradycyjny „kalendarzyk” niosą ze sobą ryzyko pomyłki, zwłaszcza wtedy, gdy długość cyklu miesiączkowego ulega wahaniom. Co wobec tego robić, by nie doszło do zapłodnienia a nasze życie rodzinne nie pogrążyło się w chaosie? Zdaje się, że najlepszym sposobem jest korzystanie z więcej niż jednej metody w tym samym czasie. Pomimo korzystania z antykoncepcji chemicznej, jak i mechanicznej, dobrze jest też powstrzymać się od współżycia w trakcie dni płodnych.