idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Miażdżyca

Współcześnie wiele mówi się o tym, jak niebezpieczny dla ludzkiego organizmu może być wysoki poziom złego cholesterolu. Mimo to często jest to czynnik chorobotwórczy, który bardzo łatwo ignorujemy – między innymi dlatego, że jego pojawienie się nie zawsze daje wyraźne sygnały zewnętrzne. Nie należy jednak zapominać, że cholesterol może być przyczyną wielu poważnych chorób, między innymi miażdżycy. Arterioskleroza, bo tak brzmi inna nazwa powszechnie znanej miażdżycy, jest chorobą przewlekłą.

Jej przebieg opiera się przede wszystkim na zmianach zwyrodnieniowo-wytwórczych, które można zaobserwować w błonie zewnętrznej oraz środkowej tętnic. Zmiany chorobowe najczęściej pojawiają się w aorcie, tętnicach wieńcowych oraz mózgowych. Znacznie rzadziej możemy zaobserwować je w tętnicach kończyn. Miażdżyca jest jedną z najczęstszych przyczyn stwardnienia tętnic, które, jak wiadomo, powinny być elastyczne, by móc prawidłowo wykonywać swoje zadania.

Do następstw miażdżycy można zaliczyć też tak nieprzyjemne skutki jak niedokrwienie mózgu (a co za tym idzie: pęknięcia naczyń i udary), chorobę wieńcową czy powstanie tętniaka, w zależności od tego, które tętnice zaatakuje choroba.