idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Kiedy wybrać się do ginekologa?

Przyszła mama koniecznie powinna być pod opieką ginekologa. Najlepiej jeśli kobieta wybierze lekarza jeszcze przed planowaniem ciąży. Wizyty u ginekologa są kwestią indywidualną, jednak nie można zapominać o tym, że już w momencie podejrzenia ciąży konieczne będzie wybranie się do specjalisty. Nie należy z tym zwlekać, ponieważ tylko lekarz ustali, czy przyszła mama jest w pełni zdrowa i czy nie wystąpią żadne komplikacje.

Podczas pierwszej wizyty lekarz zadaje szczegółowe pytania odnośnie stanu zdrowia pacjentki. Głównym tematem rozmowy będą dotychczas przebyte choroby. Ponadto wykonane zostaną podstawowe badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego czy kontrola masy ciała. Standardowo przeprowadzane są również badania ginekologiczne.

Ciężarna zostaje także skierowana na badanie moczu oraz krwi. W niektórych przypadkach ginekolog wystawia skierowania do lekarzy innych specjalności bądź na dodatkowe badania laboratoryjne. Najczęściej dotyczy to kobiet, u których stwierdzono różne choroby przewlekłe. Kolejne wizyty powinny odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wówczas omawiane są wszystkie wyniki dotychczas przeprowadzonych badań. Ginekolog wykonuje również badanie USG, które umożliwia ocenę prawidłowego rozwoju ciąży. Wielu kobietom zaleca się także regularne wykonywanie badań krwi, dzięki którym można ocenić, czy nie wystąpiły jakiekolwiek nieprawidłowości. W przypadku wątpliwości lub pytań przyszła mama powinna jak najszybciej udać się do lekarza.