idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Jak zmienia się ciało w czasie ciąży?

Okres ciąży wiąże się z licznymi zmianami w organizmie przyszłej mamy. Zmiany te dotyczą także wyglądu zewnętrznego. Niekiedy zmiany te są korzystne, czasem jednak są powodem do zmartwień i irytacji. Zmiany wizualne przebiegają stopniowo i pojawiają się w poszczególnych trymestrach ciąży. U większości kobiet ciężarnych dochodzi do znaczącej poprawy wyglądu cery. W szczególności dotyczy to tych kobiet, które wcześniej borykały się z różnymi zaskórnikami i grudkami. Podczas ciąży wszelkie niedoskonałości praktycznie nie występują.

Cera staje się świeża i wygląda bardzo zdrowo. Warto jednak w dalszym ciągu dbać o jej stan stosując odpowiednie kremy. Największe zmiany zachodzą w obrębie brzucha, pośladków i piersi. Ten obszar ciała wymaga starannej pielęgnacji. Wiele kobiet skarży się na rozstępy, które są efektem osłabienia włókien kolagenowych i elastyny. Składniki te odpowiadają za jędrność skóry. Rozstępy objawiają się w postaci najczęściej różowych niteczek.

Wielu specjalistów zaleca stosowanie specjalnych preparatów, które minimalizują ryzyko pojawienia się rozstępów. Należy jednak unikać masażu, ponieważ może on wywołać skurcze porodowe. Korzystne zmiany dotyczą włosów. Wiele kobiet cieszy się z faktu, że ich włosy są bardziej sprężyste i mocniejsze. Jest to efekt zwiększonego poziomu estrogenu. Nieodłącznym elementem ciąży są także opuchnięte nogi. Najczęściej objaw ten dotyczy późniejszych trymestrów.

Opuchlizna jest zazwyczaj efektem nagromadzenia się wody w organizmie.