idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Jak radzić sobie z niedociśnieniem?

Niedociśnienie nie jest tak poważną chorobą jak jego przeciwieństwo – nadciśnienie. Znacznie rzadziej występuje też w społeczeństwie, w związku z czym wiele osób nigdy nawet nie słyszało o ewentualności wystąpienia takiego schorzenia.

Mimo to zbyt niskie ciśnienie nie powinno być ignorowane, a jeśli wynik pomiaru ciśnienia krwi często spada poniżej normy, należy skonsultować się ze specjalistą. Na co dzień jednak spokojnie można radzić sobie z niskim ciśnieniem we własnym zakresie.

poradnikedukacyjny.waw.pl

Nie należy obawiać się doraźnego rozwiązania, jakie może stanowić w tej sytuacji filiżanka kawy. Choć często spotykamy się z ostrzeżeniami przed nadużywaniem tej używki, dla osób z niedociśnieniem może okazać się dobrym sposobem, by normalnie funkcjonować.

Wbrew obiegowej opinii, osoby z niskim ciśnieniem nie powinny starać się podnieść swojego wyniku za pomocą alkoholu – jego spożycie może nieść ze sobą skutek odwrotny od zamierzonego. Wśród naukowców trwają dyskusje nad rolą soli w diecie osób z niskim ciśnieniem.

Często pojawiają się zdania, że w takiej sytuacji nie ma konieczności jej ograniczania. Należy jednak pamiętać, że wtedy bardzo istotne znaczenie ma dostarczanie do organizmu odpowiedniej, znacznej ilości płynów.