idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Czym jest baza relacyjna?

Nauki ścisłe jak i obszar IT wypracowały różne modele baz danych. Aktualnie największą popularnością cieszą się tzw. bazy relacyjne. Czym się wyróżniają? W bazach relacyjnych, podobnie jak w innych strukturach danych, informacje są gromadzone w tabelach.

To podstawowa jednostka porządkująca dane. Co jednak ważne, w bazach relacyjnych każda tabela jest zbiorem informacji innej kategorii. Do tego tworzy się relacje, czyli powiązania pomiędzy konkretnymi tabelami. W ten sposób możliwe jest tworzenie bardzo różnych zestawień danych i korzystanie ściśle z tych informacji, które są nam w danej chwili potrzebne.

To właśnie na bazach relacyjnych opiera się większość rozwiązań stosowanych dziś w obszarze IT. Elastyczny charakter takiej bazy sprawia, że możliwe jest stworzenie ogromnej liczby wyjątkowo praktycznych rozwiązań. Najlepszym przykładem są coraz popularniejsze systemy CRM, które gromadzą szereg informacji na temat klientów danej firmy. Takie informacje mogą być wykorzystywane na wiele różnych sposobów.

Tworzy się np. oferty o wysokim stopniu spersonalizowania. Firma jest w stanie przygotować propozycję w oparciu o historię zakupową klienta, region, z którego pochodzi czy też okres, w którym mógłby dokonać zakupów. Możliwe jest też kreowanie skomplikowanych statystyk w mgnieniu oka.

Szybko możemy zestawić dowolny typ danych. Nic nie stoi na przeszkodzie, by np. stworzyć listę klientów spełniających jednocześnie kryteria odnośnie miejsca zamieszkania, ilości kupionych u nas produktów i czy ulubionego typu towarów.