idsdb

Koronarografia – chirurgia naczyniowa

Aktualizacje i bezpieczeństwo

Zarządzanie bazą danych obejmuje wiele czynności, jednym z najważniejszych procesów jest jednak regularne aktualizowanie systemu zarządzania bazą. Aktualizacje mają duże znaczenie dla poprawności działania systemu, jednak jeszcze istotniejsze są tu kwestie bezpieczeństwa. Nieaktualna wersja systemu narażona jest na wiele zagrożeń.

Czym ryzykujemy nie aktualizując bazy? Przede wszystkim udanymi atakami hakerów. Żadne oprogramowanie nie jest doskonałe i prędzej czy później hakerom udaje się znaleźć niewielkie luki w systemach bezpieczeństwa, które pozwalają na nieuprawniony dostęp do bazy. Szczególnie groźna sytuacja ma miejsce wtedy, gdy w systemie znajduje się duża luka, np.

taka, która pozwala hakerowi na kontrolowanie całej bazy, zmiany rekordów i oczywiście kopiowanie informacji poza bazę. Zdarza się też, że w sieci www pojawia się tzw. exploit.

Jest to program przygotowany do tego, by zaatakować dany system. Co gorsza, exploit nie wymaga tak dużej wiedzy informatycznej, jak manualny atak. Hakerskie oprogramowanie znacznie ułatwia włamanie do bazy, automatyzując szereg zadań.

Wszystkie tego typu działania mogą doprowadzić do wycieku danych czy przestoju w działaniu bazy. Producenci systemów zarządzania dbają jednak o własną markę i starają się na bieżąco zapobiegać pojawiającym się zagrożeniom. Stąd aktualizacje, które „zapychają” luki i nie pozwalają exploitom na skuteczne działanie.

Aktualizacje naprawiają też błędy systemu, które mogą mieć znaczenie np. dla stabilności oprogramowania.

www.antonioland.pl